Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ağrı 19°C
Gök Gürültülü

MHP IĞDIR MİLLETVEKİLİ YAŞAR KARADAĞ : “SPORDA ÜLKEMİZİN EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİLİNİ SAĞLAMAK MİLLİ GÖREVDİR.”

MHP IĞDIR MİLLETVEKİLİ YAŞAR KARADAĞ : “SPORDA ÜLKEMİZİN EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİLİNİ SAĞLAMAK MİLLİ GÖREVDİR.”
REKLAM ALANI

MHP IĞDIR MİLLETVEKİLİ YAŞAR KARADAĞ : “SPORDA ÜLKEMİZİN EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİLİNİ SAĞLAMAK MİLLİ GÖREVDİR.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda “Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi” görüşmeleri esnasında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına konuşma yapan MHP Iğdır Milletvekili Yaşar KARADAĞ, Spora ve Sporcuya gereken önemin verilmesi gerektiğinin ve ülkemizin en iyi şekilde temsil edilmesini sağlamanın milli bir görev olduğunu vurguladı.

Konuşmasında sporun önemine değinen MHP Iğdır Milletvekili Yaşar KARADAĞ şöyle konuştu : “Türklerde sporun geçmişi oldukça eski olmasına rağmen, spora gereken önem ve değerin verilmesi ancak Cumhuriyet’in ilânından sonra mümkün olmuştur. Bunda Cumhuriyet’imizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok önemli bir rolü vardır. Her çeşit spor faaliyeti

ni Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından sayan Atatürk, sporun her dalı ile uğraşılmasını istemiştir.
Spor; gençleri, alkol düşkünlüğü, uyuşturucu madde, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan koruyan ve bireylerin ruhsal, bedensel ve zihinsel olarak dengeli ve sağlıklı olmalarını sağlayan en önemli aktivitedir.
Spora ve sporcuya gereken önemin verilerek, her türlü arenada ülkemizin en iyi şekilde temsilini sağlamak milli bir görev olmalıdır.”

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde çalışmalarının faydalı olacağını ifade eden KARADAĞ, konuşmasına şöyle devam etti : “ -Ağaç Yaşken Eğilir- düsturuyla hareket ederek, Milli Eğitim Bakanlığımız ile birlikte yapılacak planlamalarla, sporu alt yaş gruplara kadar indirip, okul öncesi ve ilkokulda beden eğitimi derslerinin, beden eğitimi branş öğretmenleri tarafından verilmesinin sağlanması önceliklerimiz arasında olmalıdır.”
Toplumsal yaşantıda insanların sportif etkinlik ve hizmet beklentilerinin önemli ölçüde spordaki temel örgütlenme birimleri olan spor kulüplerinden karşılandığını dile getiren KARADAĞ, bu anlamda kulüplerin, devlet kontrolü doğrultusunda sağlam hukuki ve mali temellere oturtulmasının elzem olduğunu belirtti.

Spor kulüplerinin, insanların bir amaç ve hedef etrafında toplandığı, toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikler taşıyan, insanların sosyalleşmesinde çok önemli bir yere sahip olan özellikler taşıdığını anımsatan KARADAĞ, ülkemizde faaliyette bulunan spor kulüplerinin hukuki, finansal, şirketleşme, halka açılma ve yönetimsel birçok sorununun bulunmasıyla birlikte, bunların içinde en önemli sorunu da mali sorunların oluşturduğunu anımsattı.

Çıkarılacak kanun önemine de değinen Yaşar KARADAĞ, “ Teklifle, spor kulüplerinin ve spor federasyonlarının kuruluşu, organları, üst kuruluş oluşturmaları,gelir ve giderleri, bütçe ve harcama esasları,görev, yetki ve sorumlulukları, denetimleri, bunlara yapılacak her türlü yardımın şekil ve şartları ile diğer hususları kapsamlı şekilde düzenlenmiş olacaktır.Bununla birlikte, spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerini düzenleyerek; Hesap verilebilir, Denetlenebilir, Şeffaf bir yapı oluşturulmaktadır.

Ayrıca günümüzde baktığımızda sporun, özellikle de futbolun endüstrileşmesi söz konusudur. Her alanda başarılı sporcularımızın yetişmesini ve ülkemizi temsil etmesini sağlamalıyız.Bu doğrultuda hazırlanan teklifle, spor anonim şirketi, spor kulübü için “ yönetici” tanımı getirilmektedir. Böylelikle yönetim kurulu üyeleri dışındaki kişiler de sorumluluk kapsamına alınmaktadır.Daha önce dernek statüsünde bulunan spor kulüplerinin kamu yararına çalışma durumları korunmakta, spor kulüplerinin kamu yararına çalışma statüsü kazanmalarına ilişkin usul ve esaslar belirlenmektedir.Ayrıca bu yasada çok önemli birşey daha var: Herhangi bir usulsüzlüğe, herhangi bir kanunsuzluğa, herhangi bir yüz kızartıcı suça, ihaleye fesatkarıştırma işine bulaşmışkişiler,bir daha hayatı boyunca spor branşlarının içinde yöneticilik yapamayacaklardır.Bu da bir anlamda, Türk sporunda temiz bir sayfa açılmasına neden olacaktır” dedi.

YAPILAN ÇALIŞMALAR İLE IĞDIR’A YAPILAN SPOR ALTYAPI ÇALIŞMALARI BEŞ (5) KATINA ÇIKMIŞTIR.
Seçim bölgesi ve memleketiIğdır’a yapılan,spor alt yapı yatırımları konusunda da önemli bilgilerveren MHP Iğdır Milletvekili Yaşar KARADAĞ, şöyle konuştu : “Son bir yılda il merkezinde mevcut tesis sayısı 5 katına çıkmış olup, ilçelerin tamamında Gençlik Spor yatırımları mevcut hale gelmiştir.Öyle ki, 2021 yılına kadar İlimizde 7 tane olan Gençlik spor tesisi sayısı, son 1 yıl içerisinde tamamlanacak olanlar ile birlikte 25’e yükselmiştir.

Toplam 167 milyon 118 bin 512 liralık maliyeti bulunan, Iğdır merkez ve ilçelerde, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın 19 adet yatırımı ve 8 adet sosyal sorumluluk projesi devam etmektedir.Projelerden faaliyete geçenler mevcut olup, 2022 yılı içerisinde tamamı faaliyete geçecektir.Bu konuda Bakanlığımız ile olan diyaloglarımızın devam ettiğini belirterek, desteklerinden dolayı Sayın Bakanımıza ve yetkililere teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Aynı zamanda, bu yıl büyük başarılara imza atarak bizleri gururlandıran, Iğdır şehrinin yıllardır yaşayamadığı heyecanı yaşatan, toplumun tüm kesimlerini, sporun bütünleştirici gücü ile bir araya getiren,Iğdır Bey’i tamgası logosuyla Türkiye 3. Ligine renk katan,Alagöz Holding Iğdır Futbol kulübümüzün yöneticileri başta olmak üzere, sporcularımızı ve tüm çalışanlarını kutluyor,kulübümüze 2. Lig yolunda başarılar diliyorum”.

 

 

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Azerbaijani Azerbaijani Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish