Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ağrı °C

BÖLGEMİZE VE DÜNYAYA DAİR YAPTIĞIMIZ TESPİTLERİN İSABETİ YAŞANAN HER HADİSEYLE DAHA İYİ ANLAŞILIYOR

BÖLGEMİZE VE DÜNYAYA DAİR YAPTIĞIMIZ TESPİTLERİN İSABETİ YAŞANAN HER HADİSEYLE DAHA İYİ ANLAŞILIYOR
REKLAM ALANI
28.09.2021
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye ekonomisi, salgın şartlarını ve daha önce yaşadığı kimi sıkıntıları geride bırakarak hak ettiği yere doğru hızla yol alıyor. İş dünyamızın yatırım iştahı, üretim gücü, ihracat kabiliyeti, istihdam kapasitesi hızla artıyor. Uluslararası yatırımcıların ülkemize olan ilgisi de giderek güçleniyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından basın açıklaması yaptı.

“BÖLGEMİZE VE DÜNYAYA DAİR YAPTIĞIMIZ TESPİTLERİN İSABETİ YAŞANAN HER HADİSEYLE DAHA İYİ ANLAŞILIYOR”

“Bölgemize ve dünyaya dair yaptığımız tespitlerin isabeti, önemi, vizyonu yaşanan her hadiseyle birlikte çok daha iyi anlaşılıyor” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dün bizim küresel sistemdeki çarpıklıklara ilişkin itirazlarımıza kayıtsız kalanlar, bugün aynı yaklaşımları kendileri de dillendirmeye başladı. Terör ve göç meselesi başta olmak üzere, ülkemizin doğrudan yüzleştiği sorunlarla ilgili tespit ve tekliflerimizin de, çok yakında, benzer şekilde mâkes bulacağına inanıyoruz. Birleşmiş Milletleri, yapısal eksiklerine ve tüm zaaflarına rağmen, hâlâ insanlığın ortak sorunlarını çözecek en önemli platform olarak görüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun için de Birleşmiş Milletleri, Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, tüm organlarıyla daha adil, daha kapsayıcı, daha sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmanın mücadelesini vermeyi sürdüreceğiz. Suriye’den Afganistan’a, Libya’dan Karabağ’a, Filistin’den Kıbrıs’a, Afrika’nın pek çok yerinden Balkanlara kadar dünyanın kanayan yarası mahiyetindeki kriz alanlarında sergilediğimiz ilkeli duruşu bu sürece verdiğimiz katkılar olarak değerlendiriyoruz. Kendilerini insan haklarında, hukukta, ekonomide, diplomaside gelişmiş ülkeler olarak görenlerin sadece seyrettikleri, hatta âdeta üzerine benzin döktükleri sorun alanlarında sorumluluk üstlenmekten kaçınmadık, kaçınmayacağız. Güvenliği ve refahı, kendi vatandaşlarımızla birlikte en yakınımızdan başlayarak tüm kardeşlerimiz, dostlarımız, tüm dünya için istemek, bize medeniyetimizin ve tarihimizin emridir” açıklamasında bulundu.

“İşte bu anlayışla, Birleşmiş Milletlerin hızla gerçekleştirilecek yapısal dönüşümüyle, geleceğin dünyasında tüm insanlığın ortak çatısı hâline gelmesi için gayret gösteriyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yaklaşımımızı içeride ve dışarıda her platformda tekrar tekrar anlatmayı sürdüreceğiz. İnşallah, hepimiz için çok geç olmadan, dünyamız dönülmez bir yola girip onulmaz yaralar almadan bu sürecin tamamlanmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Orta ve uzun vadeli tüm kalkınma programlarımızı, planlarımızı, uygulamalarımızı, yeşil kalkınma devriminin gerektirdiği yapısal dönüşümün rehberliğinde hazırlayacak ve yürüteceğiz. Bu tercih, bizim için bir lüks, bir kayıp, bir taviz değil tam tersine bugünden geleceğe hazırlanmanın yol haritası olacaktır. Zaten bir süredir, yenilenebilir enerji, atık yönetimi, orman alanlarının artırılması gibi hususlardaki gayretlerimizle, bu konuda belirli bir mesafe katetmiştik. Ülkemizin ilk yerli otomobilini elektrikli olarak tasarlamamız, nükleer güç santrali kurmaktaki ısrarımız, akıllı binalar ve şehirler konusundaki teşviklerimiz bile bu doğrultudaki tercihlerimizin birer örneğidir. Madem iklim değişikliği bir gerçektir ve insanlığın geleceğini tehdit etmektedir, elbette Türkiye böyle hayati bir meselede öncü rol üstlenecektir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Türkiye ekonomisi, salgın şartlarını ve daha önce yaşadığı kimi sıkıntıları hızla geride bırakarak hak ettiği yere doğru hızla yol alıyor. İş dünyamızın yatırım iştahı, üretim gücü, ihracat kabiliyeti, istihdam kapasitesi hızla artıyor. Uluslararası yatırımcıların ülkemize olan ilgisi de giderek güçleniyor.”

Kaynak:https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/130712/-turkiye-ekonomisi-salgin-sartlarini-ve-daha-once-yasadigi-kimi-sikintilari-geride-birakarak-hak-ettigi-yere-dogru-hizla-yol-aliyor-

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Azerbaijani Azerbaijani Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish